Švýcarské hodinky | Davosa - vysvětlivky
odkaz na náš facebook
odkaz na náš Instagram

Popisy k švýcarským hodinkám Davosa

Vysvětlivky

Retrograde

Jedná se o funkci, kdy ručička neobíhá celý kruh, ale pohybuje se ve výseči. Většinou se jedná o půlkruh, zde dojde ručička do určité polohy na konci půlkruhu a poté se vrátí ihned skokem na začátek.

Tourbillon

Jedna z nejkomplikovanějších funkcí hodinářského řemesla, kterou vymyslel hodinář Breguet. v r. 1795 a v r.1801 si tuto hodinářskou komplikaci nechal patentovat. Tento mechanismus eliminuje vliv gravitace na chod hodinek a proto jsou tyto hodinky velmi přesné. Právě přesnost ovlivňuje setrvačka, která díky pohybu tourbillonu zde mění svou polohu vůči zemskému jádru a tím přestává být setrvačka závislá na vlivu gravitace a hodinky se stávají přesnějšími. Nejčastěji jsou hodinky nošeny ve vertikální poloze, kde má setrvačka největší tření. Právě zde přichází čas na tourbillon, který díky otáčení klece, ve které je umístěna setrvačka, kotva i krokové kolo, mění polohu setrvačky a tím se stávají kmity setrvačky stabilnější a plynulejší.

Chronograf

Chronograf jsou mechanické nebo quartzové hodinky opatřené kromě funkcí měření času i funkcí stopek. První chronografy byly sestaveny roku 1862 hodinářem Henri Piguetem z Vallé. Hodinky mají většinou dvě tlačítka - nad a pod korunkou, která slouží ke spouštění, nulování a zastavování stopek. Chronograf sestává z vlastního strojku, ke kterému je přistavěna nástavba přímo propojující základní hlavní soukolí. A proto je možné stopovat setiny vteřiny, vteřiny, minuty a hodiny. Na trhu můžeme najít velké množství různých chronografů s rozdílnou přesností a různým sestavením, od čeho se poté odvíjí i cena a využití chronografu.

Jumping Hour

Jumping Hour neboli skákající ručka. Hodinová ručička zde neobíhá dokola, ale hodiny se zobrazují ve výseči a hodnota se změní skokem, když minutová ručička oběhne ciferník dokola.

Big date

Ukazatel data s velkými číslicemi pro lepší viditelnost.

Měsíční fáze

Funkce zobrazující v jaké fázi se měsíc právě nachází.

Skeleton OH (open heart)

Hodinky s otevřeným ciferníkem umožňující průhled na strojek. Pokud se jedná o skeleton, je otevřený celý ciferník, v případě open heart je možné vidět setrvačka strojku jen přes malou výseč v ciferníku.

Rezerva nátahu

Díky této funkci je možné sledovat jak dlouho budou hodinky v chodu na stávající natažení. Pokud se jedná o hodinky s rezervou nátahu na 42 hodin, znamená to, že by hodinky měly při plném natažení být v chodu 42 hodin a ukazovat přesný čas.

Repetice

Funkce odbíjení hodin. Je možná pětiminutová repetice, která odbíjí každých pět minut aktuální čas. Podobná je i minutová repetice, která odbíjí čas každou minutu.