Švýcarské hodinky | Davosa - historie značky
odkaz na náš facebook
odkaz na náš Instagram

Historie Davosy

Historie značky

Počátky hodinářství nás zavádějí do doby před 200 lety do hornaté oblasti Švýcarska, nazývané Jura, která se táhne od Basileje po Ženevu. Tehdy se farmáři začínali věnovat hodinařině, aby si během dlouhých zimních měsíci finančně přilepšili. Pro některé z nich se toto náročné a vysoko sofistikované řemeslo stalo skutečnou vášní.

1861 – 1943

V rodině Haslerových vyrůstali 4 bratři. Dva z nich odešli z rodné vesnice v údolí Vallé de Joux za prací do Ženevy a Bielu, do továrny na výrobu hodinek. Čtvrtý bratr, Abel Fréderic Hasler, začal s výrobou menší série pouzder pro kapesní hodinky s vysokou přesností zpracování. Šest jeho synů zdědilo a následovalo jeho hodinářský talent.

1883 – 1977

Pro jednoho z nich, Paula Haslera (1883 – 1977), se hodinářství stalo vášní i povoláním. Už jako malý chlapec byl fascinovaný komplikovanými hodinkami, které objevoval na otcově pracovním stole.

1917

Po dokončení hodinářského tréninku si Paul našetřil menši kapitál a o pár let později si založil vlastní firmu, Paul Hasler Terminages d´Horologerie, která se specializovala na skládání hodinek prestižních značek.

1930 – 1936

Toto období s sebou přineslo vysokou nezaměstnanost a mnoho společností bylo nuceno ukončit svou činnost. Paulovi Haslerovi se podařilo úspěšně překonat toto období díky vysoké kvalitě svých výrobků, kterou ocenili jeho zákazníci. Díky tomu mohl i zaměstnávat dvanáct dalších hodinářů.

1946

David Hasler (1897 – 1951), který už pracoval pro svého bratra jako technický ředitel, vstoupil do společnosti roku 1946. Toto partnerství ohlašovalo začátek Hasler Fréres. Společnost brzy začala s vlastním designem, který přenesli do konečné podoby hodinek. Okruh zákazníků se neomezoval pouze na Evropu, ale jedním z nejdůležitějších odběratelů je i USA.

1961

Business dále prosperoval. V roce 1961 třetí generace Haslerovců, Wilfred a Eric Hasler, vstoupili do společnosti jako společníci.

1964

Do společnosti vstoupil Kurt Wittwer, aby posilnil obchodní aktivity firmy. Dosáhl úspěchů při získaní nových trhů a zároveň dohlížel nad celým procesem výroby, od kreativního nápadu až po hotový výrobek. Společnost se začala specializovat na hodinky se sofistikovaným mechanickým strojkem.

1970

Švýcarsko začalo čelit konkurenci hodinářů z Dálného východu. Technická revoluce přinesla na trh quartzové hodinky, které téměř vypudily tradiční mechanické hodinky z trhu. A tak Hasler & CO S.A. (jako právnická osoba od r. 1974) odpovídá na vzniklou situaci na trhu zařazením právě quartzových hodinek do svého sortimentu.

1993

Tento rok představoval začátek udržitelného rozvoje značky DAVOSA. Především v Německu prožívaly mechanické hodinky renesanci. Vysoká kvalita limitované kolekce mechanických hodinek pod značkou DAVOSA představovala obrovský úspěch. Tato kolekce obsahovala 3-ručičkové, automatické stopky s kalibrem 7750/7751 Valjoux, stejně jako i rezervu nátahu s regulátorem a mechanickým budíkem. Úspěch urychlil další úspěšnou spolupráci mezi Hasler & CO a Bohle GmbH, která se v průběhu roků ještě posilnila.

2002

Důležitým okamžikem byla výroba první limitované série DAVOSA Panamericana. Celou sérii je možné najít v portfoliu soukromých sběratelů hodinek.

Dnes je značka DAVOSA neoddělitelnou součástí světa hodinek.